10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:26 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:45 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
16:00 - Amasya’da erkenci kuru soğan hasadı başladı
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
16:45 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:39 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
16:34 - Amasya Arkeoloji Müzesi’nde Sıra Dışı Keşif: Müslüman Mumyaları Sergileniyor!
Amasya’mızın en güzel manzarasına sahip olan Kral Kaya Mezarları’nı ziyaret ettiniz mi?
14 medeniyete ev sahipliği yapmış olan Amasya’mız binlerce yıllık tarihi ile büyüleyici bir şehirdir. Osmanlı, Selçuklu ve beylikler dönemlerine ait birçok eserin bulunduğu şehrimiz ziyaretçilerini tarihsel bir yolculuğa çıkarmaktadır. Şehrin en güzel seyir noktalarından birisi olan Kral Kaya Mezarları görenleri derinden etkilemektedir. Helenistik dönemde başkent olan Amasya’da Pontus Krallarına ait olan mezarlar kalker kayalara oyularak yapılmıştır. Hatuniye Mahallesi’nin tarihi, dar sokaklarından ve tren yolunu geçerek çıkılan mezarlar ziyaretçilerine keyifli bir yolculuk yaşatır. Konum olarak şehre hakim bir noktada, tarihi Amasya Yalıları, Yeşilırmak ve tarihi tren yolu manzarasıyla eşsiz bir görüntüye sahiptir. Kral Kaya Mezarları bazı dönemlerde hapishane ve cezalandırma mekanı olarak da kullanılmıştır. Bu güzel tarihi mirasın Amasya Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sarı’nın çabası ve çalışmaları ile UNESCO kalıcı miras listesine girmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Tarihi ve doğal kültürel mirasımız olan Kral Kaya Mezarları artık Dünya mirası sayılmaktadır. Amasya’mızın bu güzel mekanını keşfetmek ve keyifli zaman geçirmek için Kral Kaya Mezarları’nı görmenizi tavsiye ederiz.